= kombinování barev, práce s barvou, barevné varianty | Kombinování barev | Bohuslav Háděl - Bohouškovy Barvy

Bohuslav Háděl

Paseka 106, 783 97 Paseka, mobil: 602 778 350, e-mail: bohuslav.hadel@centrum.cz

Bohuslav Háděl - Bohouškovy Barvy

 

Kombinování barev

Barvy jsou nejvýznamnější prostředek výzdoby bytu, domu, kanceláří, ordinací, prodejen  a obvykle si jich všimnete hned, jakmile vstoupíte do místnosti. Ovlivňují náladu, atmosféru a pomáhají vyjádřit vaši osobnost. Barva může povzbudit i uklidnit, ale také může vnést do temného koutu dotek světla.S barvou můžete provádět optická kouzla a pomůže vám změnit velikost místnosti.

Barevný kruh

Barevný kruh nám ukazuje, jak spektrum barev opisuje celé kolo a jak jedna barva přechází v druhou. Tvoří jej tři skupiny barev:

Primární barvy  - patří k nim červená,žlutá  modrá. Nelze je získat mícháním z jiných barev.

Sekundární barvy - získáme smícháním stejných dílů dvou primárních barev. Jsou to oranžová (z červené a žluté), zelená (ze žluté a modré), fialová (z modré a červené).

Terciální barvy - vzniknou smícháním jedné primární a sousedící sekundární barvy, např. modrozelená nebo červenooranžová.

 

Barvy, které v kruhu sousedí vytvoří jemnou barevnou škálu. Barvy na opačných stranách kruhu vytvoří dramatický kontrast.

 

 

 Teplé a studené barvy

Barvy na červeno-oranžovo-žluté straně kruhu se považují za teplé. Naproti tomu barvy na modro-zelené straně kruhu jsou chladné. Teplý nebo studený pocit z různě míchané barvy se mění podle toho, která základní barva v ní převládá - například některé odstíny zelené mohou být teplé, jestliže obsahují více žluté barvy, nebo studené, je v nich více modré.

Působení barev v místnosti

V závislosti na barvě může místnost vypadat stísněná nebo prostorná, teplejší nebo chladnější, světlo jasnější nebo tlumené. Vybrat si správné barvy není vždy snadný úkol, aby výsledný efekt vypadal tak, jak si představujeme. Tajemství úspěchu spočívá v tom, jak nápaditě vyberete a propojíte barvy textilu, nábytku a dekorativních doplňků. Kombinace barev plánované pro každou místnost posuzujeme vždy jak na přírodním, tak umělém osvětlení. 

Výběr teplých barev zdánlivě zmenšuje skutečnou velikost místnosti a jednotlivé prvky v místnosti přibližuje. Studené barvy místnost zdánlivě zvětšují a prvky oddalují.

Malou místnost můžeme opticky zvětšit neomezenou škálou bílé, bledých pastelových odstínů a odstínů modré. Bílý strop pak vyvolá dojem prostornosti a vzdušnosti. Máme-li v plánu zútulnit větší místnost použijeme několik tmavších a sytých barev, zejména odstínů v červené škále s přidáním hodně pestrobarevných vzorů a struktur.

Dlouhou místnost můžeme zdánlivě zkrátit vymalováním nejvíce vzdálené stěny do tmavšího odstínu nebo ji vymalujeme teplou barvou, která ji opticky přiblíží. Krátkou místnost opticky prodloužíme, pokud zadní stěnu vymalujeme světlou barvou nebo na ni umístíme zrcadlo. 

Vysoký strop působí nižší v teplé barvě a tento efekt se ještě zesílí, je-li strop vymalován tmavou teplou  barvou. Nízký strop opticky zvýšíme použitím světlých barev - především studených, jejichž efekt bude ještě vyšší, pokud vymalujeme stěny a strop ve stejné světlé barvě.   

Psychologická síla barev

Použití barev je velmi osobitá záležitost. Nebojte se vytvořit si svůj vlastní styl a důvěřujte svému rozhodnutí, ať se vám líbí barva jakákoliv. Prožitek z barev závisí na naši oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo, osvětlení umělé dle intenzity), biorytmu (barvu prožíváme jinak ráno než večer). K sestavení barevných kombinací je dobré znát alespoň základy psychologie barev: 

Červená je barva vitality, vášně, energie. Je jasná, vzrušující a dramatická. Je to hodně nápadná barva a může být i příliš intenzivní. Jestliže použijeme sytější odstíny, místnost opticky zmenšíme. Teplé působení červené barvy můžeme dobře využít v koupelně nebo kuchyni. Protože je to vstřícná barva hodí se také do předsíně. Červená barva vzbuzuje chuť k jídlu, v jejím doprovodu vypadá (především maso ) velice chutně, a proto je oblíbenou barvou jídelny. 

Jestliže červenou zesvětlíme, vznikne růžová. Ačkoli je považována za ryze ženskou barvu (pastelově růžová a tmavší růžové odstíny vytvoří opravdu romantickou ložnici), ve skutečnosti je to velmi univerzální barva s mnoha odstíny. Teplé odstíny - perleťová, lososová - pomohou rozehřát chladnou místnost a tvoří dobré pozadí pro tmavý nábytek. Přestože se jedná o teplou barvu, vyskytují se také chladné růžové odstíny např. malinově růžová - fuchsiová-lila růžová (ideální do ložnic a koupelen).

Tmavší odstíny červené - nachová - hrozinková  - vínová -  působí jemněji a vytvářejí elegantní prostředí v tradičních obývacích pokojích, halách, jídelnách a studovnách.

Oranžová je teplá, přátelská a veselá barva. Je výrazná a dominatní jako červená a může se použít stejným způsobem. Může být velice povzbuzující v kombinaci s černou, šedou, bílou nebo se svou doplňkovou barvou, modrou. Tyto kombinace dobře působí v dětských pokojích, v koupelně a kuchyni. Oranžová ve spojení s jasně červenou a malým množstvím kaktusově zelené barvy vytváří mexickou ( nebo "etnickou") barevnou kompozici.  Oranžová s barvou lila nebo s purpurovou navodí atmosféru moderního funky stylu. Oranžová kombinovaná s odstíny žluté a hnědé barvy dokreslí poklidný venkovský styl.

Lomená oranžová se změní na broskvovou, korálovou nebo meruňkovou barvu - jsou to jemné, pastelové a romantické barvy hodící se do ložnice. Smíchá-li se oranžová s šedou vznikne terakotová, čajová nebo kaštanově hnědá. Jsou to velice univerzální barvy, které v kombinaci s bílou nebo krémovou barvou vytvoří elegantní, teplou a přívětivou kompozici do hal, obývacích pokojů nebo domácích pracoven. 


Žlutá barva je radostná, připomínající slunce, teplo a léto. Je to také barva mysli, intelektu a tvořivé energie. Jasně žlutá rojasní i tu nejtmavší místnost. Je to barva stimulující, proto ji používejte s rozvahou. Neutrální pozadí nebo skandinávská kombinace žluté a modré vám zaručí, že nebude účinek tak silný. Žlutá barva se hodí do předsíně, koupelny, do domácí kanceláře a do dětského pokoje. Také do pokojíku pro miminko, zvlášť když nevíte pohlaví ditěte předem a do pokoje pro starší děti, kde podporuje jejich intelekt a pomáhá jim s domácími úkoly. 

Žlutá stlumená s šedou dává odstíny hořčicové, sytě zlaté nebo jemně medové. To jsou barvy používané ve vezších obývacích pokojích, ložnicích a domácích pracovnách. Elegantní bývá žlutá se špetkou olivově zelené. Světle žlutá hodně odráží světlo a malý prostor zvětší a projasní. Když se odstín žluté blíží k zelené, stává se z něj barva citrónová, která je povzbuzující a vytváří zajímavý barevný důraz.              

Zelená barva je živá a povzbuzující. Ve všech svých podobách, které z ní dělají uklidňující, zářivou nebo energickou barvu ( např. šedozelená, jablkově zelená, citronově zelená) se nabízí jako vhodná barva do každého prostoru. Je to barva přírody a zaručeně navodí dojem krajiny, takže se hodí do městského bytu.

Některé odstíny zelené mohou být velmi chladné, ale dobře se doplňují s kontrastními teplými barvami. Bledé odstíny zelené zvětšují prostor, proto se hodí do malé koupelny nebo do ložnice. Když se takový odstín zelené blíží do modra, vznikne mátová barva, která velmi osvěží prostor kuchyně a dále barva akvamarínová oblíbená do koupelny v námořnickém stylu.  

Tmavé odstíny zelené (malachitová, lesní zelená) je vhodná do místnosti s jasným denním světlem a je potřeba ji vyvážit bílou nebo krémovou barvou. Tmavě zelenou lze použít jako barevný akcent do prostoru zařízeného v odstínech pastelově růžové nebo žluté barvy. 

Odstíny zelené barvy lomené šedou mohou být velmi jemné. Šalvějová, rozmarýnová a olivově zelená jsou elegantní  v prostoru venkovského sídla, v klasické hale i v moderní jídelně. 

Modrá je barva harmonie, míru, moudrosti. Připomíná nebe a široký výhled, vytváří dojem prostoru. Jelikož je to v  základu studená barva, používáme ji s rozmyslem. Modrá barva neodráží tolik sluneční paprsky a proto rozptyluje a změkčuje ostré sluneční světlo a zklidňuje přesvětlené místnosti. Čistě jasně modrá barva umí být také veselá, proto je ideální do dětského pokoje nebo suterénní kuchyně.

Čisté odstíny modré, když přecházejí do zelené - paví modř, tyrkysová - mohou být velice výrazné. Z toho důvodu je používejte pouze v malém množství.

Odstíny modré lomené šedou barvou jsou velmi  jemné. Velice dobře působí ve spojení s bílou nebo krémovou, nebo zvýrazníme-li je teplými akcenty kontrastní oranžové, žluté nebo jasně růžové.

 

Fialová ve své nejvýraznější podobě - královský purpur - je sytá a náročná barva, která potřebuje vyvážit s neutrální barvou. Zvlášť dobře se vyjímá s barvami sousedícími v barevném kruhu s modrou,modrozelenou a růžovofialovou.

Bledé odstíny šeříkové a levandulové barvy jsou jemné, ženské, do ložnice nebo koupelny vnesou romantickou náladu a do obývacího pokoje dojem kultivovanosti.

Lomíme-li světlejší odstíny fialové barvy s barvou šedou, získáme jemnou barvu vřesu, která se mění podle osvětlení. Tmavšími odstíny vytvoříme švestkovou a lilkovou barvu. Dobře působí v dobově zařízeném pokoji nebo jídelně spolu se zlatou, krémovou nebo bledě žlutou.

Barevné schémata

Chcete-li vytvořit co nejlepší barevnou kombinaci, založte ji na harmonické, monochromatické nebo kontrastní (doplňkové) barevné skladbě.

Harmonická barevná kompozice je založena na barvách v barevném kruhu sousedících a spolehlivě vytváří klidnou atmosféru. Toto barevné schéma nemá agresivní kontrasty a je vhodné pro většinu místností. Výběrem barev, které leží v barevném kruhu vedle sebe dosáhnete vyrovnaný, uklidňující  a městský vzhled.

Monochromatickou (jednobarevnou ) kompozicí dosáhnete jemného, elegantního a uklidňujícího vzhledu. Toto barevné schéma je založeno pouze na jedné barvě se kterou si můžete pohrát. Na předměty vyrobené ze dřeva můžete vybrat nejsvětlejší tón, o něco tmavší na strop, střední tón na stěny a tmavší odstín na podlahovou krytinu. V monochromatické barevné kompozici je důležité využít různorodých  vzorů a struktur potahových látek a materiálů. Barevné schéma je vhodné do místností, kde trávíme delší čas např. ložnice. Většina monochromatických kompozic potřebuje oživit kontrastními barvami.

Doplňkové (kontrastní) barevné schéma je založeno na barvách ležících na protilehlých pozicích - zelená a červená, žlutá a fialová, modrá a  oranžová.  Vyjadřuje mimořádnou živelnost. Je vhodné zejména pro mladé lidi a místa, která nejsou moc využívaná. Toto barevné schéma vyžaduje syté barvy a doporučuje se, aby jedna z barev převládala. Jestli je užijeme vedle sebe většinou se k sobě nehodí. Proto je používejte ve výrazně nerovných proporcích nebo ztlumte jednu nebo obě tyto barvy do světejšího nebo tmavšího tónu.

Pracujeme s neutrálními barvami

K čistě neutrálním barvám patří pouze barva bílá, černá a všechny odstíny šedé. Jako neutrální barvy můžeme posuzovat také přírodní barvy - odstíny lomené bílé, krémové, béžové, tmavošedé a také měkké hnědé odstíny kamene, dřeva, nebělěného lnu nebo vlny.

Samotné neutrální barvy vytvářejí harmonickou kompozici a často se v moderním interiéru využívají. Světlé neutrální barvy se však těžko udržují v čistotě. Bylo by tedy nepraktické vymalovat předsíň světle krémovou barvou, na podlahu položit šedobílý koberec a přitom očekávat, že vše vydrží ve stejné čistotě. Na druhou stranu vytváří taková jednoduchá kompozice příjemně klidnou atmosféru v ložnici nebo obývacím pokoji.

Černá a bílá, zvlášť v případě, že jsou umístěny vedle sebe, je z kombinací neutrálních barev nejnápadnější a nejrušivější, proto je třeba ji používat opatrně.

Jestliže zůstanou neutrální barvy samotné, mohou někdy působit nudně, proto je můžeme oživit kontrastními akcenty. V obývacím pokoji nebo v jídelně: polštáře, koberce, obrázky, svítidla, svíčky, ubrusy. V kuchyni: porcelán, keramika, sklo, obrázky, bylinky v dekorativních nádobách. V koupelně: ručníky, košíky, rostliny. V ložnici: lampičky, obrázky, koberce, přehozy. Ložní prádlo by mělo být nedílnou součástí barevné kompozice, nikoli pouhým doplňkem.

Barvy se mění v závislosti na světle, a proto je lepší posuzovat vybrané barvy v přirozeném světle v různých denních hodinách a také v umělém osvětlení dané místnosti.

Zdánlivá intenzita barvy se mění podle toho, jak velkou plochu zaujímá, ať se to týká stěn nebo podlahy. Uvědomte si tedy v jak velkém množství se bude barva v místnosti nacházet , abyste mohli posoudit její účinek.

Neutrální barvy hrají v barevné paletě důležitou roli. Využijte je účelným způsobem, aby jste dosáhli harmonie nebo vyvážili nápadně barevnou kompozici. 

Barevnou kompozici přizpůsobte funkci místnosti. V domácí kanceláři nebo studovně zařízené v čistých, jednoduchých tónech si vaše oko bude těžko hledat výmluvu, proč odbíhat od práce. Naopak předsíň vám může připravit vřelé uvítání teplými barvami.

Novinky
Malířství a natěračtví

Obnova kaple sv.Antonína Paduánského Karlov

Obnova Božích muk obce Paseka

Výmalba Mateřské školky obce Paseka

Výmalba baru kulturního domu obce Paseka

Kontakt
Bohuslav Háděl

 Paseka 106, 783 97 Paseka

mobil: 602 778 350

mobil: 728 979 666

e-mail: bohuslav.hadel@centrum.cz

 

IČO: 60287322

DIČ: CZ5806082469

Zapsán v rejstříku živnostenského podnikání MÚ Šternberk,

Obecní živnostenský úřad
 

CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies