= nátěry na dřevo a kovy | Barvy na dřevo a kov | Bohuslav Háděl - Bohouškovy Barvy

Bohuslav Háděl

Paseka 106, 783 97 Paseka, mobil: 602 778 350, e-mail: bohuslav.hadel@centrum.cz

Bohuslav Háděl - Bohouškovy Barvy

 


 Nátěry dřeva

Natíráme dřevo:  venkovní střešní podhledy na domě, dřevěné obložení, štíty, pergoly, ploty, dveře, okna, okenice, přístřešky, balkónová zábradlí, apod.    

Dřevo je porézní a zejména venku vyžaduje řádnou ochranu proti povětrnostním vlivům. Každý pečlivě a odborně provedený nátěr zvyšuje odolnost a trvanlivost dřeva a zlepšuje jeho estetický vzhled. 

 

 

  Nátěrové systémy na dřevo:

Lazurovací nátěry zachovávají přirozený vzhled dřeva, struktura dřeva je viditelná

Krycí nátěry jsou určeny pro dekorativní ochranu, struktura dřeva není po natření viditelná 

Lazury Remmers  jejich použití a renovační intervaly    

Dle tloušťky nátěrového filmu rozdělujeme lazury na tenkovrstvé, středněvrstvé a silnovrstvé. Tenkovrstvé mají výhodu především v penetraci do dřeva, t.j. pronikají hlouběji a dovolují dřevu "dýchat" (umožňují odpařování vlhkosti).

Středně a silnovrstvé lazury vytvářejí na povrchu film, který umožňuje dobrou údržbu ošetřovacími prostředky. Použití středně a silnovrstvých lazur je možné pouze na tzv. stabilní konstrukční prvky jako jsou hlavně okna, dveře, pergoly. Tyto konstrukce totiž minimalizují objemové změny dřeva a tím zamezují popraskání silnovrstvých lazur.

Většina ostatních konstrukcí jako jsou především ploty, palubkové obložení domů, zahradní domky, terasy, pergoly a zahradní nábytek vyžaduje použití tenkovrstvých lazur. Tyto lazury nevytvářejí prakticky žádnou nebo pouze tenkou vrstvu a odolávají i větším objemovým změnám dřeva.

Rosenheimská tabulka, která je určena především pro okenní systémy, ale i pro ostatní účely ukazuje předpokládané časy renovačního intervalu v závislosti na druhu dřeviny, umístění konstrukce a barevném odstínu. Uváděné hodnoty neplatí pouze pro lazury Remmers, ale jsou obecně platné. Platí pravidlo: čím světlejší odstín je vystaven extrémnějším podmínkám, tím kratší je interval renovačních nátěrů. 

 

Renovační intervaly

Druh dřeva   Jehličnaté dřevo Listnaté dřevo
Namáhání barevný odstín    
Nepřímé působení klimatu bez omezení 6 let 6 let a více
Normální přímé působení klimatu

světlý

střední

tmavý

nevhodné

3 roky

3 roky

nevhodné

4 roky

4 roky

Extrémní přímé působení klimatu

světlý

střední

tmavý

nevhodné

2 roky

2 roky

nevhodné

3 roky

3 roky

 

Tenkovrstvá olejová lazura na ochranu venkovního dřeva s obsahem rozpouštědel a nejmodernější kombinací účinných látek. Proniká hluboko do dřeva a tím zachovává jeho přirozenou strukturu a kresbu. Její jedinečné složení umožňuje dokonalou ochranu dřeva:   

proti vlhkosti, proti zamodrání, proti hnilobě, proti plísním a řasám, proti UV záření, proti napadení vosami

Použití na venkovních dřevěných dílů: obložení a štíty fasád, zábradlí vrata, ploty, pergoly, přístřešky

HK lasur je přípravek 3v1 = impregnace, mezinátěr a konečný nátěr. Již ve dvou vrstvách je zajištěna koncentrace účinných látek chránících dřevo. 

TIPY A RADY:  Renovační nátěr je možno provést bez broušení povrchu. Prodocílení hedvábně lesklých povrchů doporučujeme následný nátěr přípravkem Langzeit-Lasur UV.

 

Středně vrstvá lazura na bázi rozpouštědel zajišťující velmi vysokou ochranu vůči UV záření. Vyplňuje mezeru mezi tenkovrstvými impregnačními a silnovrstvými lazurami.

 Vysoce odolná vůči klimatickým vlivům, hydrofóbní, reguluje vlhkost, pro dosažení vynikajícího vzhledu povrchů, odpuzuje prach a snadno se udržuje

testována dle DIN EN 71-3 (bezpečnost hraček)

Použití  dekorativní ochranný nátěr pro dosažení snadné údržby dřevěných povrchů - zejména stabilní konstrukční prvky

TIPY A RADY:  Ideální pro dosažení zvláště kvalitních povrchů s hedvábným leskem na podkladech, ketré již byly ošetřeny pomocí HK lasur. Zvláště dobré výsledky dosáhneme přebroušením před konečnou úpravou Langzeit-Lasur UV.

 

 Ochranný olej na venkovní terasy a zahradní nábytek

Produkt vyrobený na bázi lněného oleje je určen k ochraně a dekoraci zahradního nábytku a dřevěných podlah z exotického dřeva, případně Thermowoodu (tepelně opracované dřevo). 

Odpuzuje vodu, póry jsou otevřené, velmi vydatný - nížší spotřeba, chrání dřevo před vysycháním, působí proti šednutí ( ne u bezbarvé varianty)

Dřevo musí být suché, bez prachu, nečistot, vosku. Volné a ztrouchnivělé staré nátěry je nutno obrousit. Produkt dobře promíchat i během zpracovávání. Barevnost a snášenlivost k podkladu provést zkušebním nátěrem . Aplikovat neředěný ve dvou krocích a ve směru letokruhů. Nevsáklý zbytek po 30-60 minutách setřít suchým štětcem. 

TIPY A RADY: Doporučuje se před sezónou pohledově zkontrolovat funkčnost, která se projevuje shlukováním malých kapiček vody ve větší. V případech, když se již voda vsakuje do dřeva je nutno provést oživovací nátěr. Olej lze použít také na měkké dřevo včetně modřínu. V těchto případech je nutno použít vhodnou impregnaci (Holzschutz-grund) a každoročně nátěr obnovovat.

        


 


 

 

Krycí nátěry na okna, dveře, podhledy

         

 

Krycí nátěr  na dveře, okna, zárubně, nábytek

S1 SATINATO syntetické  jemně saténový email s vysokou kryvostí a sytostí a dobrou klimatickou odolností, vhodný pro použití na dřevo a kov, vyniká odolností vůči korozi. Pro venkovní i vnitřní použití.    

Jako povrchová úprava dřeva a kovů kde se požaduje výborná odolnost, jednoduchost použití a vysoká vydatnost.

TIPY A RADY: dřevo před nátěrem důkladně očistit např. opálením, obroušením je nutno odstranit staré nesoudržné původní nátěry. Poté podklad očisiti např. roztokem čpavkové vody a následně aplikovat 2 násobný nátěr krycí barvou. Barva překrývá texturu dřeva a vytváří tak jednolitý barevný povrch v matné nebo lesklé variantě.

VENTI DECKLACK - krycí lak na okna, dveře, podhledy. Kvalitní pigmentovaný lak z alkydové pryskyřice pro základní nátěr, mezinátěr a konečný nátěr. Vysoce kvalitní email, který se řadí do kategorie "high solid" laků. Je mikroporézní, pružný a velice dobře kryje i ostřejší hrany. Dřevěná obložení v prostorách venkovních i vnitřních zhotovená z jehličnatého i listnatého dřeva. Testovaný dle DIN EN 71-3 (bezpečnost hraček)

TIPY A RADY: Pro použití v exteriéru i interiéru doporučujeme 2 nátěry. Mezi jednotlivými nátěry přebrousit jemným smirkovým papírem. Pro venkovní použití je vhodné dřevo nejprve ošetřit produktem Holzschutz-Grund. 

      

 

 Ochrana kovů

Pro nátěry kovů se stále platí zásadní pravidlo: dokonalé očištění kovů před nátěrem a ošetření jejích povrchů vhodnými barvami. Kovové konstrukce mechanicky pečlivě mechanicky podklad očistit. Staré uvolněné vrstvy barev odstranit, pokud dobře drží na podkladu, pouze je zdrsnit ocelovým kartáčem nebo jemně obrousit (brusný papír č. 180 nebo 220). Odstranit rez, obrousit  ocelovým kartáčem nebo brusným papírem zrnitosti P-80, P-100 nebo P-120. Vhodné jsou třeba lamelové brusné kotouče nebo drátěné kruhové kartáče upnuté do brusky (dáváme ale pozor, abychom povrch nevyleštili).

Na těžko dostupná místa a silně zrezivělá použít konventor (stabilizátor) rzi. Reaguje chemicky se rzí a tvoří fosfátový kovově-organický celek modro-černé barvy, který je nerozpustný ve vodě. Použití jako stabilizátor rzi i antikorozní ochrana pro povrchy ze železa nebo slitiny, částečně zkorodované, když nelze uplatnit pískování a je třeba precizně připravit povrch pro další nátěry. Tvoří velmi dobrý základ pro zakotvení nátěrů i na površích, které nejsou rezavé. Lze přetírat tradičními nátěrovými hmotami s výrazným zvýšením jejich korozní odolnosti.  

Poté povrch odmastit čističem. Před odmašťováním je potřeba obroušený povrch zbavit prachu (strojně, stlačeným vzduchem nebo ručně, štětcem nebo kartáčem). Po odmaštění všechny povrchy otřeme suchým bavlněným hadrem (po otření na něm nesmí zůstat žádná nečistota). Podklad musí být před nanesením základního antikorozního nátěru suchý a čistý, bez prachu a jiných uvolněných nebo nesoudržných částic.

Když povrch očistíme, odmastíme a vysušíme pustíme se do natírání základní barvou co nejdříve, aby železo nezačalo korodovat. Zvláště venku stačí jeden vlhčí den a lehká koroze je zpátky.

Poté aplikovat základní nátěr 1x a následně 2-násobný nátěr krycí barvou. V případě krycích nátěrů platí čím světlejší odstín, tím menší teplotní zatížení.

 ZINCOLAC PRIMER 

Antikorozní základní nátěr na bázi akrylových pryskyřic, oxidu titaničitého, antikorozních pigmentů, plniv a mikronizovaných aditiv. Vyniká velmi dobrou ochranou proti korozi a přilnavostí na kovových i minerálních podkladech. Použití jako základní nátěr s vysokou antikorozní odolností pro železo i litinu, pozinkované podklady, hliník, beton. 

 

 

FERRONOTE  

syntetický antikorozní základový a finální email se vzhledem žárové metalizace

Na podklady z železa nebo litiny, např. také pro úpravu kovářských výrobků (vstupní dveře, brány,ploty apod.). Materál může být aplikován přímo na očištěné a odmaštěné železo, aniž by bylo potřeba antikorozní základ, protože vytváří zároveň antikorozní reakci, která na kvovém podkladu vytvoří vůči atmosférickým vlivům bariérový efekt. Je-li používán jako antikorozní základ - musí být přetírán pouze syntetickými olejovými emaily.Pro získání bezpečného bariérového efektu jsou potřeba alespoň 2 nátěry. 

                 

 

 

S1 SATINATO

syntetické jemně saténový email s vysokou kryvostí a sytostí a dobrou klimatickou odolností

Vhodný pro použití na dřevo a kov, vyniká odolností vůči korozi. Pro venkovní i vnitřní použití.Jako povrchová úprava dřeva a kovů kde se požaduje výborná odolnost, jednoduchost použití a vysoká vydatnost. Použití pro nátěr parapetů, zábradlí, plotů apod. Na očištěný pozinkovaný plech, hliník,měď a ocel použít základní nátěr Zincolac Primer. Po 24 hodinách se doporučuje provést alespoň 2 nátěry.

 

ZINCOLAC  

jednosložkoý chlorvinylový email saténového vzhledu s vynikající přilnavostí na nejrůznější povrchy

Jako finální povrchová úprava na pozinkovaný plech, hliník, litinu, železo, kde je vyžadována vynikající přilnavost a úplná exteriérová odolnost v agresivním prostředí přímořském i průmyslovém. Použití pro nátěr střech, plechových vrat, parapetů, kovových konstrukcí. Jako konečná povrchová úprava vhodně připraveného kovu, odolný vůči vodě, zředěným kyselinám i zásadám.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky
Malířství a natěračtví

Obnova kaple sv.Antonína Paduánského Karlov

Obnova Božích muk obce Paseka

Výmalba Mateřské školky obce Paseka

Výmalba baru kulturního domu obce Paseka

Kontakt
Bohuslav Háděl

 Paseka 106, 783 97 Paseka

mobil: 602 778 350

mobil: 728 979 666

e-mail: bohuslav.hadel@centrum.cz

 

IČO: 60287322

DIČ: CZ5806082469

Zapsán v rejstříku živnostenského podnikání MÚ Šternberk,

Obecní živnostenský úřad
 

CZplus – pečeť dlouhodobé spolupráce a kvality
Cookies